Polska matematyka na przestrzeni wieków PDF Drukuj Email

Wykładowca: Krzysztof Ciesielski

Wykład dotyczyłby polskiej matematyki na przestrzeni wieków – od dawnej historii do czasów bliskich współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku, wybitnych postaci polskiej matematyki oraz polskich rezultatów.
Obecnie matematyka jest jedną z tych kilku dziedzin nauki, w których Polska liczy się na Świecie. W pierwszej połowie XX wieku było jeszcze lepiej – Polska była matematyczną potęgą. Co ciekawe, stało się to „nagle” – wcześniej polska matematyka nie liczyła się zbytnio na Świecie, choć istniała. Jak to się stało, że z kraju bez tradycji matematycznych staliśmy się Światowym potentatem? Czego polscy matematycy dokonali? Jacy to byli ludzie? O tym byłby ten wykład.

Skrócony plan:

1. Matematyka na Akademii Krakowskiej w XIV, XV i XVI wieku. Mikołaj Kopernik i Jan Brożek.
  2. Jan Śniadecki i matematyka polska w XIX wieku.
  3. Stanisław Zaremba i ośrodek krakowski na początku XX wieku. Przykład Zaremby.
  4. Początki polskiej topologii, program Janiszewskiego, Wacław Sierpiński. Krzywa Sierpińskiego.
  5. Stefan Banach – najwybitniejszy polski matematyk. Hugo Steinhaus. Odkrycie Banacha przez Steinhausa.
  6. Lwowska szkoła matematyczna i Kawiarnia Szkocka. Wybrane fakty z analizy funkcjonalnej. Przestrzenie Banacha.
  7. Inne polskie wyniki przed II wojna światowa. Tadeusz Ważewski i Józef Marcinkiewicz. Poznań i Enigma. Metoda Ważewskiego.
  8. Wybrane fakty dotyczące polskiej matematyki po II wojnie światowej.